Artykuł sponsorowany

Czy piętro ma wpływ na cenę mieszkania?

Czy piętro ma wpływ na cenę mieszkania?

Wbrew pozorom, lokalizacja mieszkania na określonej kondygnacji budynku może istotnie wpłynąć na jego wartość. W artykule przedstawimy, jak różne czynniki związane z wysokością piętra wpływają na cenę nieruchomości oraz dlaczego warto zwrócić na to uwagę podczas poszukiwań wymarzonego lokum.

Wysokość piętra a cena mieszkania

Wysokość piętra, na którym znajduje się mieszkanie, może wpłynąć na jego cenę zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. W Polsce powszechnie uważa się, że mieszkania na wyższych piętrach są droższe od tych na niższych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że im wyżej znajduje się mieszkanie, tym lepszy jest widok z okien oraz większa ilość światła słonecznego dociera do wnętrza. Ponadto, mieszkania na wyższych piętrach są zazwyczaj bardziej odizolowane od hałasu ulicznego oraz innych uciążliwości związanych z życiem w mieście.

Jednakże nie tylko wysokość piętra wpływa na cenę mieszkania. Warto również zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak stan techniczny budynku, jakość wykonania, standard wykończenia oraz infrastruktura w okolicy. Wszystko to sprawia, że cena mieszkania może różnić się nawet o kilkadziesiąt procent w zależności od kondygnacji.

Czynniki wpływające na cenę mieszkania

Istnieje kilka czynników, które wpływają na cenę mieszkania w zależności od wysokości piętra. Przedstawiamy najważniejsze z nich poniżej.

  • Widok i ilość światła słonecznego – jak już wspomniano wcześniej, mieszkania na wyższych piętrach mają lepszy widok oraz więcej światła słonecznego. Dla wielu osób jest to istotny atut, który wpływa na wyższą cenę nieruchomości.

  • Ochrona przed hałasemmieszkania w Ożarowie Mazowieckim na wyższych piętrach są zazwyczaj bardziej odizolowane od hałasu ulicznego oraz innych uciążliwości związanych z życiem w mieście. Dlatego też cieszą się większym zainteresowaniem i mają wyższą wartość rynkową.

  • Bezpieczeństwo – lokalizacja mieszkania na wyższych piętrach może być również postrzegana jako bardziej bezpieczna. W przypadku włamań czy pożarów, mieszkania na niższych piętrach są zazwyczaj bardziej narażone na straty. W związku z tym, mieszkania na wyższych piętrach mogą być droższe ze względu na poczucie bezpieczeństwa.

Parter czy ostatnie piętro?

Zarówno mieszkania na parterze, jak i na ostatnim piętrze mają swoje wady i zalety. Mieszkania na parterze mogą być tańsze ze względu na gorszy widok, mniejszą ilość światła słonecznego oraz większą podatność na włamania. Z drugiej strony, są one łatwiej dostępne dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Mieszkania na ostatnim piętrze mogą być droższe ze względu na lepszy widok i większą ilość światła słonecznego, jednak mogą również narażać na problemy związane z przeciekami dachu czy hałasem z instalacji na dachu.

Podsumowując, piętro, na którym znajduje się mieszkanie, ma istotny wpływ na jego cenę. Warto zatem zwrócić uwagę na lokalizację nieruchomości podczas poszukiwań wymarzonego lokum. Jednak nie można zapominać o innych czynnikach, takich jak standard wykończenia czy infrastruktura w okolicy, które również mają znaczenie dla wartości rynkowej mieszkania.