Artykuł sponsorowany

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to metoda leczenia zębów, która polega na usunięciu uszkodzonej miazgi zębowej i wypełnieniu kanałów korzeniowych specjalnym materiałem. Jest to jedna z najważniejszych procedur w stomatologii zachowawczej, pozwalająca na ocalenie zęba, który inaczej musiałby być usunięty. W tym artykule omówimy przebieg leczenia kanałowego oraz jego etapy.

Diagnoza i planowanie leczenia

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, stomatolog musi dokładnie zbadać stan zęba i ustalić przyczynę problemu. Najczęściej jest to zaawansowana próchnica, która doprowadziła do martwicy miazgi zębowej. W celu postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pokaże stan kanałów korzeniowych oraz ewentualne zakażenia w okolicy wierzchołka korzenia. Na podstawie zebranych informacji lekarz opracowuje indywidualny plan leczenia, dobierając odpowiednie narzędzia i techniki pracy. Jeśli chodzi o profesjonalne leczenie kanałowe, jakie oferuje doświadczony dentysta, Zgierz jest miastem, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. Małgorzata Ossowska.

Opracowanie kanałów korzeniowych

Głównym celem leczenia kanałowego jest usunięcie martwej miazgi zębowej oraz bakterii znajdujących się wewnątrz kanałów korzeniowych. Procedura rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego, aby zapewnić pacjentowi komfort podczas zabiegu. Następnie stomatolog wykonuje otwór w koronie zęba, przez który wprowadza specjalne narzędzia endodontyczne - tzw. pilniki. Za ich pomocą opracowuje kanały korzeniowe, czyli poszerza i oczyszcza je z resztek miazgi oraz bakterii.

Wypełnienie kanałów korzeniowych

Po opracowaniu kanałów korzeniowych stomatolog przystępuje do ich wypełnienia. W tym celu stosuje się specjalne materiały, takie jak gutaperka - termoplastyczna substancja o właściwościach uszczelniających. Gutaperkę wprowadza się do kanałów w postaci cienkich wałeczków, które pod wpływem ciepła zwiększają swoją objętość i szczelnie wypełniają całą przestrzeń. W ten sposób eliminuje się możliwość ponownego zasiedlenia kanałów przez bakterie oraz zapobiega powstawaniu przewlekłych stanów zapalnych.

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Zęby po leczeniu kanałowym są często osłabione i narażone na pęknięcia, dlatego ważne jest ich odpowiednie wzmocnienie i odbudowa. W zależności od stopnia uszkodzenia zęba stomatolog może zastosować różne metody rekonstrukcji, takie jak wypełnienia kompozytowe, nakładki czy korony protetyczne. Odbudowa zęba jest niezbędna dla przywrócenia jego pełnej funkcji żucia oraz estetyki.

Kontrola i obserwacja

Po zakończeniu leczenia kanałowego oraz odbudowie zęba pacjent powinien zgłosić się na kontrolne wizyty u stomatologa. Regularne kontrole pozwalają na monitorowanie stanu zęba oraz ewentualne wykrycie problemów, takich jak niedoszczelne wypełnienie kanału czy nawracające infekcje. W przypadku wystąpienia komplikacji lekarz może podjąć decyzję o powtórnym leczeniu kanałowym lub innym rodzaju terapii, mającej na celu ocalenie zęba.