Artykuł sponsorowany

Kiedy udać się do kardiologa? - Poradnik Zdrowia - Vitalnet Gdańsk

Kiedy udać się do kardiologa? - Poradnik Zdrowia - Vitalnet Gdańsk

Serce to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka, a jego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały, które może nam wysyłać i w razie potrzeby zgłosić się do specjalisty. W artykule przedstawiamy sytuacje, w których warto udać się do przychodni kardiologicznej w Gdańsku.

Częste bóle w klatce piersiowej

Jednym z najbardziej niepokojących objawów mogących świadczyć o problemach z sercem są bóle w klatce piersiowej. Mogą one mieć różny charakter – od ucisku, pieczenia, aż po ostry ból. Jeśli takie dolegliwości występują często, szczególnie podczas wysiłku fizycznego lub emocjonalnego stresu, warto zgłosić się do kardiologa. Lekarz przeprowadzi niezbędne badania diagnostyczne, takie jak EKG czy echokardiogram, aby wykluczyć poważne schorzenia serca.

Nietypowe zmęczenie i duszności

Niewydolność serca może objawiać się również nietypowym zmęczeniem oraz dusznościami. Jeśli odczuwamy silne zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku, a dodatkowo towarzyszą nam duszności, warto udać się do przychodni kardiologicznej w Gdańsku. Tego rodzaju objawy mogą świadczyć o zaburzeniach pracy serca, które wymagają diagnostyki i leczenia.

Nieprawidłowe wyniki badań

W przypadku wykrycia nieprawidłowych wyników badań, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca czy zmiany w wynikach badania lipidogramu, warto skonsultować się z kardiologiem. Specjalista oceni ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz dobierze odpowiednie leczenie profilaktyczne lub doraźne. Osoby, których bliscy cierpią lub cierpieli na choroby serca, powinny regularnie kontrolować swoje zdrowie kardiologiczne. Rodzinne obciążenie genetyczne może zwiększać ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych. W takim przypadku warto zgłosić się do przychodni kardiologicznej w celu wykonania badań profilaktycznych oraz uzyskania porady dotyczącej stylu życia i diety.

Zaburzenia snu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zaburzenia snu, takie jak bezdechy nocne czy bezsenność, mogą wpływać na zdrowie serca. Przewlekłe niedotlenienie organizmu spowodowane bezdechami nocnymi może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, arytmii czy nawet zawału serca. Jeśli zauważamy u siebie tego rodzaju objawy, warto zgłosić się do kardiologa. Osoby powyżej 40. roku życia powinny regularnie kontrolować swoje zdrowie kardiologiczne. W miarę starzenia się organizmu wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca, dlatego warto wykonywać badania profilaktyczne oraz dbać o zdrowy styl życia. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, takich jak bóle w klatce piersiowej czy duszności, konieczna jest wizyta u specjalisty. Warto również pamiętać o innych, mniej oczywistych sytuacjach, w których warto skonsultować się z kardiologiem. Przykładowo, nagłe zawroty głowy, omdlenia czy uczucie kołatania serca także mogą świadczyć o problemach z układem krążenia.