Artykuł sponsorowany

Na czym polega usuwanie ósemek?

Na czym polega usuwanie ósemek?

Usuwanie ósemek to zabieg stomatologiczny, który często budzi niepokój u wielu pacjentów. W tym artykule przyjrzymy się, na czym dokładnie polega ten proces, jakie są jego wskazania oraz jak przebiega rekonwalescencja po ekstrakcji.

Wskazania do usunięcia ósemek

Usuwanie ósemek w Łodzi, czyli zębów mądrości, jest zabiegiem wykonywanym w przypadku wystąpienia określonych problemów zdrowotnych. Zęby mądrości są ostatnimi zębami, które wyrastają w jamie ustnej i często nie mają wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ustawienia się w łuku zębowym. Wskazaniami do usunięcia ósemek są między innymi ból związany z ich wyrastaniem, nawracające infekcje, próchnica, torbiele czy niewłaściwe ustawienie zębów sąsiednich. Czasami usuwanie ósemek jest również konieczne ze względów ortodontycznych lub przed rozpoczęciem leczenia protetycznego.

Konsultacja stomatologiczna przed zabiegiem

Przed przystąpieniem do usunięcia ósemki, pacjent powinien przejść konsultację stomatologiczną. Podczas wizyty lekarz oceni stan zęba oraz okolicznych tkanek, a także zapozna się z historią medyczną pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie dodatkowych badań, takich jak rentgen czy tomografia komputerowa, które pozwolą na dokładne zaplanowanie zabiegu i ocenę ryzyka powikłań.

Techniki usuwania ósemek

W zależności od stopnia trudności ekstrakcji ósemki, zabieg może być wykonywany metodą tradycyjną lub chirurgiczną. Usuwanie ósemek metodą tradycyjną polega na wydobywaniu zęba za pomocą specjalnych narzędzi stomatologicznych, takich jak dźwignie czy kleszcze. Zabieg ten jest stosowany w przypadku, gdy korona zęba jest widoczna w jamie ustnej i nie ma przeciwwskazań do jego usunięcia. Natomiast usuwanie ósemek metodą chirurgiczną jest konieczne, gdy ząb jest częściowo lub całkowicie zakopany w kości szczęki lub żuchwy. Wówczas konieczne jest dokonanie nacięcia w dziąśle i odsłonięcie korony zęba, a czasami nawet usunięcie fragmentu kości.

Znieczulenie podczas zabiegu

Usuwanie ósemek odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, które pozwala na całkowite zablokowanie bólu w trakcie zabiegu. W przypadku pacjentów odczuwających silny lęk przed wizytą u stomatologa, możliwe jest również przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub przy użyciu środków uspokajających. Po zabiegu usunięcia ósemek pacjent powinien przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej oraz stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ważne jest również unikanie spożywania gorących posiłków oraz picia alkoholu przez kilka dni po ekstrakcji. W przypadku wystąpienia obrzęku czy krwawienia, warto stosować okłady z lodu oraz unikać wysiłku fizycznego. W większości przypadków rekonwalescencja trwa od kilku dni do tygodnia.