Artykuł sponsorowany

Najczęstsze sytuacje wymagające wizyty na dyżurze stomatologicznym

Najczęstsze sytuacje wymagające wizyty na dyżurze stomatologicznym

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy wizyta u dentysty nie może poczekać. W takich przypadkach warto wiedzieć, kiedy należy udać się na dyżur stomatologiczny. W poniższym artykule przedstawiamy najczęstsze sytuacje, które wymagają natychmiastowej wizyty u specjalisty.

Kiedy należy udać się na dyżur stomatologiczny?

Ból zęba to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, które mogą przydarzyć się każdemu. Przyczyn tego rodzaju bólu może być wiele – od próchnicy, przez zapalenie miazgi, po uraz mechaniczny. W przypadku silnego bólu zęba, który utrzymuje się dłużej niż kilka godzin lub nasila się pomimo stosowania środków przeciwbólowych, warto udać się na dyżur stomatologiczny. Lekarz oceni stan zęba i podejmie odpowiednie działania lecznicze, takie jak usunięcie próchnicy, leczenie kanałowe czy ewentualne ekstrakcję zęba.

Złamany lub wybity ząb to kolejna sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji stomatologicznej. W takim przypadku ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ im wcześniej zostanie podjęta próba reimplantacji zęba, tym większe są szanse na powodzenie zabiegu. Przed wizytą na dyżurze stomatologicznym w Łasku czy innym mieście warto zabezpieczyć złamany fragment zęba lub cały wybity ząb, np. przechowując go w mleku lub ślinie. W przypadku krwawienia z miejsca urazu, warto przycisnąć gazę lub czystą chusteczkę higieniczną, aby zatamować krew.

Obrzęk i zakażenie w obrębie jamy ustnej mogą być wynikiem różnych schorzeń, takich jak np. zapalenie dziąseł, ropień przyzębia czy zapalenie miazgi. W przypadku silnego bólu, wysokiej gorączki oraz znacznego obrzęku twarzy, szyi lub jamy ustnej, należy jak najszybciej udać się na dyżur stomatologiczny. Lekarz oceni stan pacjenta i podejmie odpowiednie działania lecznicze, takie jak drenaż ropnia czy antybiotykoterapia.

Przedłużające się krwawienie po ekstrakcji zęba

Krwawienie po ekstrakcji zęba jest normalnym zjawiskiem i zwykle ustaje samoistnie po kilku godzinach. Jeśli jednak krwawienie utrzymuje się dłużej niż 24 godziny lub nasila się pomimo stosowania zimnych okładów i ucisku na miejsce ekstrakcji, warto udać się na dyżur stomatologiczny. Lekarz oceni sytuację i podejmie odpowiednie działania, takie jak założenie szwów czy podanie leków hemostatycznych.

Ból po zabiegu stomatologicznym, takim jak np. leczenie kanałowe czy usunięcie zęba, może być oznaką powikłań lub infekcji. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni po zabiegu lub nasila się pomimo stosowania środków przeciwbólowych, warto zgłosić się na dyżur stomatologiczny. Lekarz sprawdzi miejsce zabiegu i podejmie ewentualne działania lecznicze.

Utrata korony czy protezy to sytuacja, która może wywołać duży dyskomfort oraz wpłynąć na estetykę uśmiechu. W przypadku oderwania korony czy protezy warto udać się na dyżur stomatologiczny, aby specjalista mógł ocenić stan uzębienia i ewentualnie przywrócić utracony element. W międzyczasie można stosować specjalne kleje do tymczasowego mocowania koron czy protez dostępne w aptekach.